Cenay Toprakkaya

Kadıköy’e 60 yeni bekçi

Kadıköy’e 60 yeni bekçi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye genelinde artan asayiş sorunları üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçmiş, 2018 yılında 7 bin 500 yeni bekçinin alınmasına karar vermişti. Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevlendirilmek üzere İstanbul’da 2 bin, Kadıköy’de ise 60 çarşı ve mahalle bekçisinin sözlü ve yazılı sınavları tamamlandı, sonuçları açıklandı. Bekçiler, kısa süre içerisinde görevlerine başlayacak.

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında, “Emniyet Hizmetleri” sınıfında İstanbul ile mülki sınırları içerisindeki 39 ilçede görevlendirilecek çarşı ve mahalle bekçileri, sözlü ve ardından yazılı sınava tabi tutuldu. KPSS koşulu aranmayan bekçi başvuruları, ilçe emniyet müdürlüklerine bizzat yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın “Gece Kartalları” olarak nitelendirdiği, özel harekat şube polislerinin de eğitim verdiği, araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilen mahalle gece bekçileri; tabanca, cop, kelepçe ve el fenerinin yanı sıra düdük taşıyor.

bekçi

30 YAŞ SINIRI…

Bekçi olabilmek için adayların öncelikle erkek ve Türk vatandaşı olmaları, en az lise ve dengi okul, ön lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görme koşulu aranıyor. Bunun yanı sıra adayların askerlik görevini bitirmeleri, 30 yaşından büyük olmamaları, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemeleri gerekiyor. Bunların yanı sıra adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesindeki koşulları taşımaları aranıyor.

bekçi

HANGİ İLÇEDE KAÇ BEKÇİ GÖREVLENDİRİLECEK?

Megakent İstanbul’da en fazla 100’er bekçi ile Esenyurt ve Küçükçekmece’ye yeni alım yapıldı. En az bekçi kadrosu ise Şile’ye (6) tahsis edildi. Diğer ilçeler için görevlendirilecek bekçi sayıları da şu şekilde: Adalar 7, Arnavutköy 35, Ataşehir 50, Avcılar 60, Bağcılar 95, Bahçelievler 75, Bakırköy 35, Başakşehir 50, Bayrampaşa 40, Beşiktaş 30, Beykoz 35, Beylikdüzü 40, Beyoğlu 35, Büyükçekmece 35, Çatalca 7, Çekmeköy 35, Esenler 60, Eyüp 50, Fatih 60, Gaziosmanpaşa 90, Güngören 40, Kadıköy 60, Kağıthane 60, Kartal 60, Maltepe 65, Pendik 85, Sancaktepe 55, Sarıyer 40, Silivri 15, Sultanbeyli 50; Sultangazi 65, Şişli 35, Tuzla 35, Ümraniye 90, Üsküdar 70, Zeytinburnu 45.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir