Nihan Toprakkaya

Tiyatro Gülgeç’in ödüllü oyununa yoğun ilgi

Tiyatro Gülgeç’in ödüllü oyununa yoğun ilgi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tiyatro Gülgeç’in ödüllü oyunu “Bir Çocuk Masalı Turunç’un Bahçesi”, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Yarıyıl tatilinin son gününde yoğun ilgiyle karşılanan kukla oyunu; çocukların özgüven kazanmaları, yeteneklerini keşfedebilmeleri ve üretebiliyor olmaları üzerine tasarlanmış.

17. Direklerarası Seyirci Ödülleri Çocuk Oyunları Yapım Ödülü’ne layık görülen “Bir Çocuk Masalı Turunç’un Bahçesi”, müzikli bir kukla oyunu. Tiyatro Gülgeç ekibi tarafından sahneye konulan oyunda ayrıca her çocuğun eşsiz birer yetenek olduğu anlatılırken; dostluk, dürüstlük ve hayal kurma temaları işlenerek, gerçek ile hayal olanı ayırmanın üstünde duruluyor.

Tiyatro Gülgeç

OYUNUN KONUSU…

Kuklalı resim yarışmalarında hep birinci olan Turunç’u kıskanan arkadaşı Şahin, Turunç’un sihirli kalemini alır ve Turunç’a yalan söyler. Turunç, abisinin kendisine hediye olarak aldığı sihirli kalemi geri alabilmek ve resim yarışmasına katılabilmek için mor dağların ötesindeki büyücünün evine gider. Ormanda Minik isimli bir çocukla karşılaşır ve yola birlikte devam etmeye karar verirler. Yolda yaşadıkları eğlenceli maceralardan sonra büyücünün evine varırlar. Ve orada aslında “sihir” diye bir şey olmadığını, yeteneğin bir sihir olduğunu, çok güzel resimler yapan Turunç’un sihirli kalem sayesinde resim yapmadığını, Turunç’un resim yeteneği olduğunu öğrenirler. Eve döndüklerinde Turunç, resmini sihirli kalemi olmadan tamamlar ve resim yarışmasında birinci olur. Bu sırada arkadaşı Şahin itirafta bulunur, kalemini aldığı için özür diler. Turunç, arkadaşı Şahin’i affeder ve hep birlikte “Yetenek Sensin” şarkısını söyleyerek kutlama yaparlar.

TİYATRO GÜLGEÇ HAKKINDA…

Tiyatro Gülgeç, 2015 yılında Bihter Gülgeç Saka ve Emre Saka tarafından kuruldu. Bihter Gülgeç Saka, Isparta Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. 10 senedir profesyonel olarak tiyatro yapmakta ve kukla sanatıyla uğraşmakta. Emre Saka ise, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. 15 senedir tiyatro yapmakta ve 5 senedir aktif olarak kukla sanatıyla uğraşmakta. Tiyatro Gülgeç, çocuk oyunlarında kukla sanatını aktif olarak değerlendirmeyi hedeflerken; yaşam ve tiyatro yolculuğundaki birikimini altı çizilmiş bir samimiyetle seyircisine aktarmayı, kukla-oyuncu, kukla-seyirci ve kukla-kuklacı ilişkisinde yeni yollar aramayı amaçlar.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir