Figen Sabırcan

CKM, Altan Öymen ve Tan Oral’ı ağırladı

CKM, Altan Öymen ve Tan Oral’ı ağırladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “1950’li Yıllardan Günümüze Sosyal ve Kültürel Hayatımız” konulu etkinlik, 10 Şubat Cumartesi günü Büyük Salon’da yoğun ilgiyle gerçekleştirildi. CHP eski Genel Başkanı ve gazeteci Altan Öymen ile karikatür sanatçısı Tan Oral’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşinin moderatörlüğünü, Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes yaptı.

Altan Öymen, konuşmasına yeni çıkan “01 Adana – 80’li Yıllarda Adana” adlı kitabının hikayesini anlatarak başladı: “12 Eylül 1980’den sonra CHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak siyasi yasaklı olduğum dönemde, ‘il röportajları’ fikri doğdu. Tabii iyi bir röportaj, fotoğrafsız olmaz. O dönemde gazete ofset baskıya geçmediği için fotoğraf kalitesi kötü. Ne yapalım diye düşünürken, aklımıza çizgisi muhteşem, karikatür yoluyla her şeyi en iyi şekilde anlatan Tan Oral geldi. Böylece biz Adana yollarına düştük, on beş gün dolaştık. Benim yazdığım, Tan’ın çizdiği yazı dizisi çok beğenildi.”

Altan Öymen

36 YIL SONRA KİTAP OLDU…

Yıllar önce yapılan röportajların nasıl kitaplaştığını ise Tan Oral, şöyle anlattı: “Birkaç yıl önce Adana Çukurova Belediyesi’nin düzenlediği karikatür yarışmasına jüri üyesi olarak davet edildim. Altan Bey de bizim yazı dizisi nedeniyle çağrılmıştı. Orada bize neden bu röportajların kitap yapılmadığı soruldu. Doğan Kitap’ın desteğiyle 36 yıl sonra kitap oldu.”

1981’DEN 2018’E MEDYA VE SİYASETİN DURUMU…

Usta gazeteci ve siyasetçi Altan Öymen’e göre, o yıllardan bugüne medya ve siyasette çok değişti: “Eskiden TV’de oturumlar olurdu. Tüm siyasi parti liderleri çıkar, uzun tartışmalar yapardı. Bu tartışmalar, demokrasinin gereğidir. Maalesef demokratik geleneklerden uzaklaştık. Bugün birçok konuda eleştiri yapılamaması endişe verici. Eski yıllarda basın daha özgürdü. Çok partili siyasi hayat, iç çekişmelere her zaman sahne olmuştur. Siyasette inişler çıkışlar olur. Bir parti oylarını artırırken, bir diğerinin oyları düşebilir. Bunlar siyasi yaşamda olağan durumlar. Bugün değişenleri özetlersek, bir taraf fikirlerini saatlerce söyleyebilirken diğer tarafa verilen sürenin 15-20 dakika olması, eleştiriye tahammül edilememesi ve uzlaşma için çaba harcanmamasını söyleyebiliriz.”

GÜNÜMÜZDE KARİKATÜR İKİNCİ PLANDA KALDI…

Ünlü karikatür sanatçısı Tan Oral, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte karikatür dünyasında ne gibi değişiklikler olduğu sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Teknolojiyi seviyorum ama hala kağıt ve mürekkebi tercih ederim. Günümüzde iletişim kanallarının artması ve internet ile birlikte istek, dilek ve şikayetlerimizi rahatça dile getirmemiz, karikatüre ihtiyacı azalttı. Eskiden en çok Rusya’dan karikatür gelirdi. Karikatürler, muhalefet kanalı olarak kullanılıyordu. Rejim değişti, karikatür de bitti. Mizah dergilerinin birçoğu kapandı, karikatüristler işsiz kaldı.”

Konuya ilgi duyan seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı söyleşinin sonunda Altan Öymen ve Tan Oral, “01 Adana – 80’li Yıllarda Adana” adlı kitaplarını imzaladı ve etkinliğe katılanlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

Tan Oral

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir